Raport "Termolokata – Inwestycja w ciepły dom II"
Termolokata – Inwestycja w ciepły dom cz. II
Przygotowany w 2011 roku raport Szóste Paliwo – Termolokata – Inwestycja w ciepły dom cz. II, przedstawia po raz pierwszy informacje na temat nowych budynków jednorodzinnych. We współpracy z BuildDesk, przedstawiony został standardowy budynek jednorodzinny, na podstawie danych z blisko 40.000 budynków jednorodzinnych. W raporcie ukazano opłacalność inwestycji w dodatkowe ocieplenie jeszcze przed budową. Ponadto zaprezentowano symulację kosztów eksploatacji domku ocieplonego względem domku standardowego na przestrzeni 30 lat.
Wydatki ponoszone przez Polaków na pokrycie kosztów mieszkania i energii wynoszą od 15,8% dla zamożniejszej części społeczeństwa do ponad 23%, czyli prawie co czwartą zarobioną złotówkę w przypadku grupy o najniższych dochodach – podaje najnowszy raport z serii „Szóste paliwo” przygotowany na zlecenie firmy Rockwool Polska1. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie, choć na statycznego Polaka przypada jedna z najmniejszych powierzchni mieszkalnych.
W Polsce blisko połowa energii (44,6%) wykorzystywana jest przez sektor budownictwa i usług, z czego aż 70% przypada na budynki mieszkalne. Zużywają ją one m.in. do oświetlenia, podgrzania wody, czy pracy sprzętów AGD/RTV. Najwięcej energii pochłania jednak ogrzewanie budynków (około 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe).
Sytuacja taka spowodowana jest przede wszystkim zastosowaniem słabej izolacji, nieszczelnych okien, nieefektywnej wentylacji, czy źle dobranym systemem grzewczym. Tak duże zapotrzebowanie na ciepło w konsekwencji skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
Zużycie energii elektrycznej to tylko kilka procent całkowitego zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Aby je ograniczyć, wystarczy racjonalnie użytkować oświetlenie i sprzęt AGD/RTV oraz stopniowo zastępować stare urządzenia energooszczędnymi. Radykalne zmniejszenie zużycia energii wymaga jednak zastosowania energooszczędnych rozwiązań budowlanych, jak odpowiednia grubość izolacji termicznej np. ze skalnej wełny mineralnej, efektywne okna, czy wydajny system grzewczy – mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska. W domach jednorodzinnych do 65% dostarczonego i co ważne - zapłaconego ciepła jest marnowane, bo przenika przez niedostatecznie ocieplone dachy, stropy, podłogi i ściany.
Wykorzystanie tzw. szóstego paliwa – jak obrazowo określa się energię zaoszczędzoną dzięki jej racjonalnemu wykorzystaniu – powinno stać się powszechną praktyką. Już dziś bowiem wielu właścicieli domów i mieszkań nie stać na optymalne dla zdrowia i samopoczucia ogrzanie budynków. Główne surowce wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce to gaz ziemny, węgiel kamienny i biomasa. Ich ceny mogą wzrastać szybciej niż płace. Wówczas udział wydatków na energię w budżecie domowym zwiększy się jeszcze bardziej. Możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której części społeczeństwa nie będzie stać na ogrzewanie mieszkań.