Potencjał oszczędności - termomodernizacja domów jednorodzinnych i wielorodzinnych


Ogrzewanie domu pochłania około 70% kosztów utrzymania budynku. To nieporównywalnie więcej niż płacimy za energię elektryczną potrzebną do oświetlania oraz zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. Jak zatem obniżyć te koszty? Poprawiając izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych i dachu.


Wymiana instalacji grzewczej, montaż nowoczesnego kotła gazowego czy wymiana okien nie przyniesienie zadowalających rezultatów, jeżeli przez źle zaizolowane ściany budynku będzie uciekało ciepło. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków. Warto wiedzieć, że prawie 70% budynków jednorodzinnych zostało wybudowanych wcześniej niż w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy to były niewielkie wymagania dotyczące ochrony cieplnej. Dlatego też obecnie większość budynków jednorodzinnych to budynki o dużej energochłonności, z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi niewłaściwym ociepleniem.

Ocieplenie ścian zewnętrznych to zazwyczaj najważniejszy punkt całego przedsięwzięcia – obejmuje największą powierzchnię budynku i jest konieczny, by podnieść energooszczędność domu.

Co świadczy o konieczności przeprowadzenia termomodernizacji domu czy bloku?
  • Rachunki za ogrzewanie są wysokie, jednak nie przekłada się to na komfort termiczny mieszkańców
  • By w domu było wystarczająco ciepło, trzeba go długo ogrzewać
  • Zimą w domu jest chłodno, a latem zbyt gorąco
  • Na ścianach pojawiła się pleśń lub grzyb
Zyski z termomodernizacji domu czy bloku:
  • obniżenie kosztów ogrzewania (w skali roku, w zależności od tego, czym ogrzewamy, może być to nawet kilka tysięcy złotych!)
  • redukcja emisji zanieczyszczeń
  • zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach
  • wyciszenie wnętrz domu
Kolejność według zasad

Planując prace termomodernizacyjne, pamiętajmy o ich właściwej kolejności. A mianowicie - najpierw ocieplamy budynek, potem dostosowujemy nowe technologie grzewcze. Tylko wtedy efekty remontu będą zadowalające.

Audyt energetyczny – pierwszy krok w termomodernizacji

Audyt energetyczny to opracowanie, w którym dokonuje się techniczno-ekonomicznej oceny budynku z punktu widzenia zużycia energii, a także zmian i ulepszeń, które trzeba wprowadzić, aby zmniejszyć zużycie energii i związane z nim koszty. Audyt jest konieczny, by oszacować, czy zmiany będą opłacalne, i jakie rozwiązania przyniosą korzyści ekonomiczne.

Spójrzmy na przykład. Audytowi poddano budynek z roku 1967 - wielorodzinny, wzniesiony w technologii murowanej, trzykondygnacyjny. Jest w nim 56 lokali mieszkalnych, cała powierzchnia użytkowa wynosi 2963 m². Mieszkania są ogrzewane z indywidualnych piecyków gazowych.

Jakie zmiany nastąpiły po termomodernizacji wykonanej wg wskazań audytora?

Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych przed modernizacją wynosił U=1,36 W/(m²K). Ocieplenie ścian wykonano systemem ECOROCK FF z płytami ze skalnej wełny FRONTROCK L o grubości 15 cm. Po modernizacji współczynnik U=0,22 W/(m²K).

Z kolei współczynnik przenikania ciepła stropodachu przed modernizacją wynosił U=0,89 W/(m²K). Ocieplenie stropu pod poddaszem wykonano skalną wełną MEGAROCK o grubości 20 cm i po modernizacji U=0,16 W/(m²K).

Dlaczego właśnie wełna skalna?

To materiał naturalny, produkowany przede wszystkim ze skał, m.in. bazaltu. Ma wiele zalet istotnych dla materiału do izolacji budynków.

Komfort i bezpieczeństwo

Wełna skalna jest niepalna, ognioodporna. Nie rozprzestrzenia ognia, dbając w ten sposób o bezpieczeństwo w czasie ewentualnego pożaru.

Trwałość na lata

Wystarczy zamontować wełnę tylko raz – to sprawdzony sposób na energooszczędność, komfort i bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, ponieważ wełna skalna to materiał, który nie kruszy się i nie odkształca, wytrzymuje nawet najbardziej niedogodne warunki atmosferyczne.

Idealna akustyka wnętrz

Wełna skalna to także akustyczna jakość – Twój dom jest prawdziwym azylem, miejscem nowoczesnym, estetycznym i cichym. Właściwości wyciszające, które posiada wełna skalna, wpływają na Twoją koncentrację, samopoczucie i komfort – nawet, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy w centrum miasta.

Zdrowie

Wełną skalną można ocieplić każdy dom jedno- i wielorodzinny. Produkty oferowane przez ROCKWOOL izolują ściany, poddasza, dachy czy podłogi. Wełna skalna reguluje mikroklimat pomieszczeń, latem panuje przyjemny chłód, zimą powietrze jest ciepłe, ale nie suche, a mury zatrzymują ciepło. Poza tym dzięki temu, że wełna skalna jest paroporzepuszczalna, nie ogranicza swobodnego wysychania i "oddychania" ścian, zmniejszając ryzyko występowania grzybów i pleśni.

Podsumowując, jeśli termomodernizacja ma być przeprowadzona zgodnie ze wszelkimi zasadami i przy zastosowaniu dobrych jakościowo materiałów, to polecamy wykorzystanie produktów ROCKWOOL.

Raporty i publikacje

Facebook