Debata

"Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii"
Powszechna fala renowacji i możliwości wynikające ze strategii unijnej Green Deal to olbrzymia szansa dla polskiej gospodarki. Nie tylko w kontekście poprawy jakości powietrza, ale również podniesienia atrakcyjności naszej gospodarki i, co chyba najistotniejsze, podniesienia innowacyjności i implementacji lokalnych, nieeksportowalnych rozwiązań. W długiej perspektywie czasu to również poprawa komfortu życia, eliminacja ubóstwa energetycznego czy wypełnienie celów klimatycznych i poprawa stanu środowiska.

Jednak by móc cieszyć tymi wszystkimi korzyściami istotne stają się konkretne działania, programy i plany w zakresie efektywności energetycznej budynków. O tym jakie szanse wynikają z kompleksowej termomodernizacji porozmawiają eksperci debaty online pod nazwą “Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii.”Eksperci


Pandemia odczuwalnie wpłynęła na nasze życie, nasze przyzwyczajenia. Zmieniła też wiele w postrzeganiu i funkcjonowaniu naszych miejsc zamieszkania. Częstsze i dłuższe przebywanie w domach, domowa praca zdalna, kwarantanny skłoniły nas do zwrócenia uwagi na ich stan, na to, jak się w nich czujemy, jaki panuje tam mikroklimat. Ale to nie wszystko – nasza zwiększona obecność w domach to również konsekwencje dla gospodarki czy środowiska. Większe zużycie energii elektrycznej i energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, większa emisja zanieczyszczeń wynikająca z wykorzystania paliw kopalnych to tylko niektóre wyzwania, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć jeszcze nie raz w przyszłości. Jednak jest na to rozwiązanie.

Powszechna termomodernizacja substancji budynków to nie tylko szansa na poprawę jakości życia w naszych domach, ale również szereg aspektów makroekonomicznych, dzięki którym gospodarka może otrzymać olbrzymi impuls rozwojowy. Nie bez znaczenia też pozostaje kwestia środowiskowa. Dziś, z racji pandemii, w mniejszym stopniu zwracamy uwagę na środowisko, lecz problem niskiej emisji i smogu jest nadal odczuwalny i będzie się nawet nasilał, jeśli nie będziemy mu stanowczo przeciwdziałać.
W tym kontekście przyjęta przez Unię Europejską strategia na rzecz fali renowacji jest w szansą dla Polski na poprawę życia milionów Polaków, dynamiczny rozwój gospodarki, poprawę jakości powietrza.


Facebook