Debata
"Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii"
Powszechna fala renowacji i możliwości wynikające ze strategii unijnej Green Deal to olbrzymia szansa dla polskiej gospodarki. Nie tylko w kontekście poprawy jakości powietrza, ale również podniesienia atrakcyjności naszej gospodarki i, co chyba najistotniejsze, podniesienia innowacyjności i implementacji lokalnych, nieeksportowalnych rozwiązań. W długiej perspektywie czasu to również poprawa komfortu życia, eliminacja ubóstwa energetycznego czy wypełnienie celów klimatycznych i poprawa stanu środowiska.
Jednak by móc cieszyć tymi wszystkimi korzyściami istotne stają się konkretne działania, programy i plany w zakresie efektywności energetycznej budynków. O tym jakie szanse wynikają z kompleksowej termomodernizacji porozmawiają eksperci debaty online pod nazwą “Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii.”
Eksperci
Leszek Wieciech
President of the Board United Nations Global Compact Network Poland
Piotr Żabicki
Architekt, członek KR IARP
Szymon Firląg
Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa
Piotr Chrzanowski
Analityk, WiseEurope
Andrzej Kielar
Dyrektor Zarządzający ROCKWOOL CEE
Pandemia odczuwalnie wpłynęła na nasze życie, nasze przyzwyczajenia. Zmieniła też wiele w postrzeganiu i funkcjonowaniu naszych miejsc zamieszkania. Częstsze i dłuższe przebywanie w domach, domowa praca zdalna, kwarantanny skłoniły nas do zwrócenia uwagi na ich stan, na to, jak się w nich czujemy, jaki panuje tam mikroklimat. Ale to nie wszystko – nasza zwiększona obecność w domach to również konsekwencje dla gospodarki czy środowiska. Większe zużycie energii elektrycznej i energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia, większa emisja zanieczyszczeń wynikająca z wykorzystania paliw kopalnych to tylko niektóre wyzwania, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć jeszcze nie raz w przyszłości. Jednak jest na to rozwiązanie.
Powszechna termomodernizacja substancji budynków to nie tylko szansa na poprawę jakości życia w naszych domach, ale również szereg aspektów makroekonomicznych, dzięki którym gospodarka może otrzymać olbrzymi impuls rozwojowy. Nie bez znaczenia też pozostaje kwestia środowiskowa. Dziś, z racji pandemii, w mniejszym stopniu zwracamy uwagę na środowisko, lecz problem niskiej emisji i smogu jest nadal odczuwalny i będzie się nawet nasilał, jeśli nie będziemy mu stanowczo przeciwdziałać.
W tym kontekście przyjęta przez Unię Europejską strategia na rzecz fali renowacji jest w szansą dla Polski na poprawę życia milionów Polaków, dynamiczny rozwój gospodarki, poprawę jakości powietrza.