Optymalny dom Jednorodzinny

II miejsce w II edycji konkursu Multi EKO Dom
Sonia Wilkanowska, Patrycja Guzik, Ewelina Lekka


Funkcjonalność

Dom składa się z dwóch kondygnacji. Głównym założeniem projektu jest multifunkcjonalność, która przejawia się poprzez zaprojektowaną szafę, będącą sercem domu. Łączy ona ze sobą wszystkie części domu, dzięki czemu powstaje klarowny podział na dwie strefy: dzienną oraz nocną i wyznacza główny ciąg komunikacyjny.

Parter tworzą: wiatrołap, garaż, pralnia, suszarnia, pomieszczenie techniczne, kuchnia połączona z jadalnią oraz salon połączony z ogrodem zimowym, pozwalający na kontakt z naturą przez cały rok. Piętro składa się z sypialni połączonej z garderobą i pracownią, z dwóch pokoi dziecięcych i łazienki.

Na elewacji utrzymanej w jasnej kolorystyce spotykają się akcenty bieli, szkła oraz drewna, które oznaznacza strefę komunikacyjną oraz sprawiają, że dom nabiera nowoczesnego wyglądu.

Efektywne umiejscowienie na działce

Na projektowanie budynku w dużej mierze wpłynęło usytuowanie działki. Pomieszczenia takie jak wiatrołap, garaż, pomieszczenie techniczne zostały umieszczone od strony północnej, gdyż nie potrzeba w nich dużo światła dziennego. Pozwoliło to na prawie całkowite wyeliminowanie okien od tej strony. Od południa natomiast zastosowano duże przeszklenia, które pozwalają na dobre doświetlenie salonu oraz zapewniają znaczne zyski słoneczne. Aby uniknąć przegrzania pomieszczeń latem zaprojektowano zewnętrzne rolety.

Zastosowane w budynku okna są energooszczędne, cechują się potrójnym układem uszczelek zapewniającymi doskonałą szczelność, izolację akustyczną i izolację cieplną. Dzięki niskiej łącznej wysokości bocznej profili zapewniają większą powierzchnię szyby i doskonale doświetlają wnętrze. W budynku zastosowano innowacyjne rozwiązania ekologicznych pozwalające uczynić go jeszcze bardziej efektywnym pod względem energooszczędności.

Dobra izolacja i OZE

Do izolacji stropów i jednocześnie zwiększenia pojemności cieplnej tych elementów budynku, użyto płyt ze skalnej wełny ROCKWOOL z wewnętrzną warstwą mikrokapsułkowanego materiału zmiennofazowego z parafiną . Elementy takie charakteryzują się dużymi udziałami masowymi materiałów zmiennofazowych i dużymi pojemnościami cieplnymi na jednostkę powierzchni.

Zastosowano również odnawialne źródła energii – kolektory słoneczne, pozwalające na ogrzanie ciepłej wody użytkowej, powietrzną pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, które są zintegrowane z pompą, wspomagają jej działanie i wykorzystywane są do wspierania codziennych potrzeb użytkowników. Budynek zawiera również instalacje pozwalające na wykorzystanie wody deszczowej oraz szarej.


Facebook