Dom ekologiczny
III miejsce w II edycji konkursu Multi EKO Dom
Dawid Rószczka
Dom zaproponowany w projekcie mieści się na działce przy ul. Partyzantów w Nysie w bliskim sąsiedztwie centrum miasta. Przyjęta propozycja jest odpowiedzią na potrzeby człowieka z uwzględnieniem rozwiązań mających na celu stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom jak i środowisku. Funkcjonalne założenie zagospodarowania działki opiera się na stworzeniu prywatnej przestrzeni do życia. Zaproponowane zostały więc 3 strefy: wejściowa, mieszkalna i rekreacyjna.
Zielone miasta i domy ekologiczne ‒ przykłady i technologie
Dzisiejsze miasta kumulują takie problemy jak bezrobocie, ubóstwo czy segregacja śmieci, a jednocześnie posiadają potencjał i narzędzia do rozwiązania najbardziej palących kwestii współczesnego świata jak poprawa jakości powietrza. Zieleń w mieście, o którą dbamy dziś coraz lepiej, daje nam oddech, ale nie tylko tereny zielone są płucami miasta.
Bryła budynku
Szeroka elewacja widoczna od strony ulicy jest odpowiedzią na otaczającą zabudowę, której elewacje frontowe sięgają równych bądź większych szerokości. Uzyskany w ten sposób front budynku stanowi barierę dźwiękowa, uniemożliwia wgląd do strefy rekreacyjnej i chroni budynek przed nadmiernym wychładzaniem przez panujące wiatry.
Darmowe grzanie
Konstrukcja budynku opiera się na systemie szkieletowym drewnianym, co obniża koszty budowy oraz obniża współczynnik przenikania ciepła. Dom ogrzewany jest przy pomocy pompy ciepła oraz zastosowanych ‚kominów cieplnych’. Zasada działania kominów opiera się na zasysaniu powietrza przy posadzce parteru i rozgrzewaniu go wewnątrz czarnego stalowego elementu, który emanuje ciepłem na kondygnacji 0 i wyrzuca rozgrzane powietrze na kondygnacje powyżej. By zapobiec przegrzewaniu budynku przy pomocy kominów, wprowadzone zostały rolety, które umożliwiają zasłonięcie wybranego elementu. Wentylacja w obiekcie odbywa się przy pomocy wentylacji mechanicznej z systemem odzysku ciepła. Funkcje pomieszczenia w projekcie ekodomu opierają się na 2 założeniach: wykorzystaniu jednego pionu oraz prostocie układu.