Szóste Paliwo - oszczędności energii w domach jednorodzinnych


Koszty utrzymania domu jednorodzinnego można najskuteczniej obniżyć dzięki Szóstemu paliwu. Czym ono jest? To oszczędności energii, jakie uzyskuje się dzięki lepszej termoizolacji budynków. Szóste paliwo jest więc tanim, czystym oraz praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii. To także bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie emisji smogu i CO2. Zatem ile można zaoszczędzić dzięki dobrej izolacji cieplnej budynku?

Domy aktywne – kolejny krok w stronę budownictwa zrównoważonego

domy_aktywne

Rosnące ceny energii i zmiany klimatyczne, zapotrzebowanie na komfort i troska o zdrowie motywują architektów do stosowania nowych rozwiązań, a świadomość ekologiczna sprawia, że również ​​coraz więcej osób poszukuje domów o dobrych parametrach izolacyjnych, które będą działać pozytywnie zarówno na mieszkańców jak i otoczenie.Najlepiej zobrazuje to konkretny przykład niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 80 m2. Przedstawiamy, jak obniżą się koszty ogrzewania w wyniku termomodernizacji przegród zewnętrznych domu, zarówno bez, jak i z wymianą źródła ciepła oraz zmianą rodzaju paliwa

Zapotrzebowanie budynku na energię użytkową

Przed termomodernizacją przegród zewnętrznych zapotrzebowanie tego budynku na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji wynosiło 294 kWh/(m2rok). Po modernizacji zapotrzebowanie wynosi 91 kWh/(m2rok)! Jak to osiągnięto?


  • Docieplono ściany zewnętrzne wełną skalną o grubości 16 cm, o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,036 W/(mK). W wyniku tego współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U zmienił się z 0,95 na 0,18 W/(m2K).
  • Strop pod poddaszem docieplono wełną skalną o grubości 30 cm, o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,036 W/(mK). Współczynnik przenikania ciepła U obniżył się z 0,5 do 0,12 W/(m2K).
  • Podłogi docieplno wełną skalną o grubości 15 cm i λ = 0,036 W/(mK). Współczynnik przenikania ciepła U obniżył się z 0,6 do 0,2 W/(m2K).
  • Okna zostały wymienione i ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi po termomodernizacji 1,1 W/(m2K), a nie jak przed remontem 2,6 W/(m2K).

Dzięki termoizolacji przegrody spełniają wymagania obowiązujących Warunków Technicznych. Obecnie minimalne wymagania izolacyjności cieplnej wynoszą: dla ścian zewnętrznych współczynnik U ≤”0,23 W/(m2K), dla dachów U<0,18 W/(m2K), dla podłóg U ≤”0,30 W/(m2K). Warto przy tym dodać, że dom po modernizacji spełnia też wymagania dotyczące zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylację oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej, który nie powinien być większy niż 95 kWh/m2rok.

Jakie oszczędności zyskano w wyniku termomodernizacji?

Koszty ogrzewania domu zdecydowanie spadły. W skali roku to następujące oszczędności uzależnione od rodzaju paliwa: ekogroszek 3790 zł, ciepło sieciowe 3290 zł, gaz ziemny 4550 zł.

Jak spadło zużycie wybranych rodzajów paliw dla analizowanego budynku jednorodzinnego przed i po termomodernizacji przegród zewnętrznych?

Węgla kamiennego (przy kotle starego typu) zużywano 6,10 ton/rok, a po modernizacji wyniosłoby 1 ,89 ton/rok. Zużycie węgla kamiennego (kocioł nowoczesny) wynosiło 3,80 ton/rok, po modernizacji 1,18 ton/rok. Natomiast zużycie gazu ziemnego spadłoby z 2773 m3/rok do 861 m3/rok! Te liczby doskonale pokazują jak wiele można zaoszczędzić i jak skutecznie wpłynąć na zmniejszenie powstawiania smogu. Ponieważ ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę, tak istotna jest skuteczna izolacja.

Raporty i publikacje

Facebook