Dom jednorodzinny pasywny

II miejsce w konkursie Multi EKO Dom

Agata Czapkiewicz, Dagna Mirecka, Dagny Lietz

 

Główną ideą przyświecającą temu projektowi, było stworzenie koncepcji domu, który żyje. Domu, który jest zielony dosłownie i w przenośni, w którym wnętrze przenika się z zewnętrzem, a mieszkańcy są tak blisko z naturą jak tylko to możliwe. To dom dla ludzi świadomych i dbających o środowisko. To dom PASYWNY, dom na miarę XXI wieku. Dom przyszłości.

By osiągnąć uprawniony efekt, zastosowano szereg rozwiązań: zaczynając od cieplarni – ogrodu zimowego który łączy ze sobą wszystkie części domu, rozgraniczając jednak jego część publiczną od prywatnej, łączy przestrzeń wewnętrzną domu z ogrodem, dzięki któremu zieleń „wdziera się” do środka, a mieszkańcy mogą cieszyć się pięknymi widokami zarówno latem jak i zimą. Kolejnym istotnym aspektem projektu jest usytuowanie domu na działce, czyli mieszanka aspektów związanych z koniecznością wydzielenia wokół domu przestrzeni półprywatnych i prywatnych z aspektami związanymi ze stronami świata. W praktyce oznaczało to m.in. dom zaplanowany na kształcie litery L. Takie jego rozplanowanie pozwoliło po pierwsze na wydzielenie (poprzez dolną „nóżkę”) strefy prywatnej ogrodu i oddzielenie go od widoku i hałasu ulicy. Pozwoliło to również na maksymalne skrócenie ścian północnych, które dodatkowo pozbawione są otworów by zminimalizować straty energetyczne. Z kolei ściana południowa jest stosunkowo długa, dzięki czemu udało się umieścić na niej nie tylko cieplarnię, ale również ścianę Trombe’a.

Zastosowano: odnawialne źródła energii (promieniowanie słoneczne, ciepło gruntu), pompę ciepła, urządzenia pozwalające na wykorzystanie wody szarej i deszczowej, wentylację mechaniczną, ogrzewanie podłogowe oraz akumulowanie energii w systemie zysków pośrednich, czyli ścianą Trombe’a d południowej strony, cieplarnią wypełnioną kamieniem, który nagrzewa się w dzień i oddaje ciepło w nocy powodując tym samym ustabilizowanie temperatury w tym zimowym ogrodzie i jednoczesnie ogrzewanie sąsiednich pomieszczeń, masywne stropy i ściany również oddające ciepło oraz możliwość sortowania odpadów.