Modernizacja Kostki

Modernizacja starego domu to często skomplikowane zadanie dla projektanta i wykonawcy. Niestety w wielu takich domach popełniono poważne błędy projektowe (wynikające z przepisów w tamtych latach) i wykonawcze związane z dostępnością niskiej jakości materiałów budowlanych. Niektóre z tych błędów są proste w naprawie, niektóre trudne i kosztowne. Dlatego warto przed podjęciem decyzji co do zakresu modernizacji zasięgnąć porady doświadczonego audytora energetycznego i ponieść niewielkie w skali wartości modernizacji koszty audytu energetycznego. Może to uchronić nas przed nie trafioną modernizacją elementu, który w rzeczywistości ma niewielki wpływ na efektywność energetyczną całego budynku.

W sytuacji, gdy chcemy obniżyć nasze rachunki za energię w domku jednorodzinnym z lat 60-80-tych musimy najpierw zastanowić się, jakimi środkami dysponujemy i co chcemy osiągnąć.

Następnie, dobrze jest przygotować sobie plan podstawowych działań – pozwoli to nam zaoszczędzić pieniądze i czas.
Do podstawowych czynności, które należy zawrzeć w takim planie należą działania konieczne do wykonania, by nasza modernizacja została przeprowadzona pomyślnie, a efekty zamierzone odpowiadały osiągniętym, należą:

  • opomiarowanie budynku w okresie zimowym
  • przeprowadzenie badań termowizyjnych oraz przeprowadzenie audytu i analiza danych uzyskanych z badań
  • określenie obszarów poprawy i przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego
  • wykonanie prac budowlanych
  • opomiarowanie w kolejnym sezonie grzewczym
  • analiza kosztów i zysków uzyskanych w przedsięwzięciu modernizacyjnym.

Po uwzględnieniu i dokładnym przeprowadzeniu każdego z powyższych etapów mamy pewność, iż nasza modernizacja została przeprowadzona profesjonalnie, a efekty, które chcieliśmy osiągnąć będą zapewnione.