Raporty i publikacje

Punktem wyjścia do działań w ramach kampanii Szóste paliwo są badania opinii społecznej, wykonywane przez ośrodki badawcze, dane dotyczące aktulanego standardu budynków w Polsce, zebrane w procesie certyfikacji energetycznej, jak również badania lifestyle’owe.

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju.

Raport-6-paliwo-2018Występowanie zjawiska smogu w Polsce wzrasta szczególnie podczas sezonu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce to głównie indywidualne ogrzewanie gospodarstw domowych odpowiada za powstawanie smogu i za przekraczanie poziomów alarmowych emisji niebezpiecznych substancji do powietrza zewnętrznego. Skutki złej jakości powietrza są ogromne i wielowymiarowe. Przede wszystkim negatywnie wpływa ono na zdrowie ludzi.
Pobierz Raport Szóste paliwo – Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce

Wielkie możliwości w małych budynkach – szansa na poprawę jakości życia w gminach

Raport-6-paliwo-5Kolejny raport z serii „Szóste paliwo” traktuje o korzyściach, jakie mogłaby przynieść systemowa, powszechna modernizacja domów jednorodzinnych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, choć nie tylko tam. Skąd pomysł? W Polsce jest około 6 mln budynków, w tym 5,5 mln budynków mieszkalnych, pośród nich aż 5 milionów jednorodzinnych. Przeważająca liczba tych domów, aż 50-60% pochodzi z okresu PRL. Większość nigdy nie została poddana gruntownym remontom, a ze wsparcia termomodernizacji w praktyce były wyłączone właśnie budynki jednorodzinne na terenach wiejskich.
Raport Szóste paliwo – Wielkie możliwości w małych budynkach – szansa na poprawę jakości życia w gminach

Termolokata – Inwestycja w ciepły dom II

6paliwo-raport-4Przygotowany w 2011 roku raport Szóste Paliwo – Termolokata – Inwestycja w ciepły dom cz. II, przedstawia po raz pierwszy informacje na temat nowych budynków jednorodzinnych. We współpracy z BuildDesk, przedstawiony został standardowy budynek jednorodzinny, na podstawie danych z blisko 40.000 budynków jednorodzinnych. W raporcie ukazano opłacalność inwestycji w dodatkowe ocieplenie jeszcze przed budową. Ponadto zaprezentowano symulację kosztów eksploatacji domku ocieplonego względem domku standardowego na przestrzeni 30 lat.
Raport Szóste paliwo – Termolokata – Inwestycja w ciepły dom cz. II

Termolokata – Inwestycja w ciepły dom

Trzeci z kolei raport Szóste Paliwo, przygotowany wraz z firmą Primum Polska, przedstawia tematykę dotyczącą termomodernizacji budynków. Raport ukazuje obraz naszych budynków wraz z historią wymagań dot. efektywności energetycznej. Autorzy przedstawili również zasady przeprowadzania termomodernizacji, możliwości finansowania, jak i przykłady przeprowadzonych termomodernizacji.
Raport Szóste Paliwo – Termolokata – Inwestycja w ciepły dom

Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy

Kolejny raport „Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy” został przygotowany we współpracy z Ecofys Polska. W raporcie przedstawiono opinie inwestorów, deweloperów i architektów na temat inwestowania w energooszczędne budownictwo. Raport Szóste Paliwo prezentuje główne przyczyny, dla których ciągle jeszcze budownictwo energooszczędne nie jest temat bardzo ważnym i istotnym w planach i działaniach zwiazanych z polityką energetyczną.
Raport Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii w budownictwie – architekci, inwestorzy

Polacy o oszczędzaniu energii

6paliwo-raport-1Pierwszy raport pt.„Polacy o oszczędzaniu energii”, zawiera analizę porównawczą odpowiedzi respondentów na pytania dotyczące sposobów pozyskiwania i oszczędzania energii, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych. Skupia się na zagadnieniu ekonomicznych korzyści płynących z racjonalnego gospodarowania energią, zwłaszcza w budynkach.
Raport Szóste Paliwo – Polacy o oszczędzaniu energii